Převedení včelstva do Warré
Často se setkávám s dotazy, jak převést včelstvo z v Čechách běžněji používaných úlů do Warréček. E. A. Warré se tomuto tématu věnuje ve své knize (v českém překladu str. 111-116). Zmiňované metody najdete v tomto článku podrobně rozpracované a doplněné mými zkušenostmi a fotoreportem (všechny zde uveřejněné fotky zachycují osazení Warré úlu smetencem z Langstrothova úlu). Warrého metody převedení včelstva se dají zobecnit pro osazení libovolné dutiny, kterou včelám připravíme, tedy kromě úlu Warré nejčasteji Kenyanského horizontálního úlu, košnice, slunečního úlu, atp.
Přehled způsobů osazení úlu Warré:
Pouze včelami
- rojem
- smetencem
- paketem
- převádění včelstva vybubnováním.
Včelami s dílem
- pomocí přechodové desky nebo nástavku
- Warré rámečky uvnitř jiné míry
- seříznutím rámečku jiné míry na míru Warré
Osazení úlu rojem
Nejjednodušší a také pro včely nejpříjemnější způsob jak osídlit novou dutinu je pomocí roje v době, kdy je v krajině k dispozici hojnost nektaru. Co pro včely znamená akt rojení a jak odchycení roje může probíhat si můžete přečíst v článku z května 2019. Nástavek Warré má výhodu kompaktního rozměru a roj se tak dá setřást přímo do něj. Navečer, až se roj zklidní a semkne do chomáče, se pak nástavek s rojem přemístí na stanoviště, usadí se na další prázdný nástavek s přichystaným dnem, nahoru se přidá polštář, stříška a je hotovo. Za přítomnosti nektarové snůšky roj ca za 1 týden vystaví celý horní nástavek a začne se stavbou spodního.
Pokud se roj usadí na méně dostupné místo a odchytíme jej do rojáku, kartonové krabice nebo jiné dočasné přepravky, můžeme ji na místě ponechat do té doby, než se do ní většina včel přemístí (matka je již uvnitř) a celý chomáč se uklidní. Roják pak přemístíme na stanoviště a roj přesypeme přímo do otevřeného úlu nebo jej sklepneme na plátno před česno přichystaného úlu jak ukazuje tato fotka.
Osazení úlu smetencem
Záměrným smetáním nebo sklepávání včel lze vytvářet tzv. "smetence" a tyto pak používat jako zárodky nových včelstev. Smetencem je tedy možné osadit nový úl podobně jako rojem, provedeme-li jej v době nektarové snůšky nebo dodáme-li dostatek medového roztoku pro prvotní stavbu plástů.
Smetenec pro převedení včelstva do úlu Warré z jiného typu úlu:
Výchozí situace:
Mám existující úl se včelstvem (např. Langstrothovy míry se třemi nástavky) na stanovišti a chci z něj včelstvo přemístit do úlu Warré. Původní úl chci zachovat a přemístit jej na nové místo. Nový úl Warré bude stát na místě původního.
Zamýšlený výsledek:
Nový úl Warré stojí na místě původního úlu, je osazen smetencem s původní matkou a staví kompletně nové dílo. Starý úl je přemístěn na novém místě s veškerým dílem včetně plodu a všech zásob a je v procesu výchovy nové matky.
Postup v jednotlivých klíčových bodech:
- V původním úle vyhledám matku a umístím ji do (vyjídací) klícky.
- Původní úl dám stranou a na jeho místo položím připravené části úlu Warré: dno a 1-2 nástavky (podle velikosti smetence).
- Matku v klícce zavěsím za horní loučku doprostřed horního Warré nástavku. Horní nástavek zakryji - nejlépe plátnem (jutou) a položím na něj polštář.
- Před úl rozprostřu bílé plátno, aby sloužilo jako náběh směrem do česna.
- Z každého nástavku starého úlu postupně beru každý druhý rámek a setřásám/smetám včely na plátno před úl.
- Starý úl přemístím na nové místo.
Poznámky k metodě:
- Načasování tohoto zásahu je klíčové vzhledem k snůškovým poměrům v krajině a počasí. Nutnou podmínkou je probíhající nektarová snůška. V podmínkách jižní Moravy volím období květu ovocných stromů/řepky.
- Metoda je inspirována procesem rojení, kdy se včelstvo rozdělí na 2 části:
- První část (smetenec včel) je v novém úle (dutině), se starou matkou, s ca 50% všech mladých včel a začíná stavět kompletně nové dílo. Všechny létavky se vrací již do nového Warré úlu, jelikož stojí na místě úlu původního.
- Druhá část včelstva má veškeré dílo, plod i zásoby, zůstává v něm ca druhá polovina mladých včel, které se dále starají o plod a z vajíček, či 1-2 denních larviček začínají vychovávat nové matky.
- Podobně jako při rojení nastává u obou částí včelstva plodová pauza. Ve smetenci tím, že včely musí nejdříve postavit nové plásty, aby matka mohla začít klást. Plod se tedy líhne přibližně po měsíci ode dne smetení včel. V původním (přemístěném) úle plodová pauza nastává výchovou nové matky, tedy za 12-16 dní se líhne nová matka, letí na snubní prolet a za ca další týden začíná klást nová vajíčka. Plodová pauza ve původním úle tedy trvá ca 3 týdny.
- Pokud chceme původní úl zrušit, je možné u něj po vylíhnutí veškerého plodu (po 21 dnech od smetení) a začátku kladení mladé matky (mezi 3-4 týdnem od smetení), provést kompletní smetenec a osadit s ním další nový úl tentokrát již s mladou kladoucí matkou. V původním úle tou dobou budou přítomny jen plásty s medem a pylem a menší množství čerstvě nakladených vajíček.
- Chceme-li převést včelstvo jednorázovým smetením včel (např. z důvodů kompletní obměny díla), není třeba v původním úle vyhledávat matku. Procedura pak zjednoduší na body 2 a 4-6, přičemž v bodě 5 smetáme postupně všechny rámky. Pokud při smetání na matku narazíme, můžeme ji chytit a vypustit mezi včely přímo do úlu. Původní úl odstraníme a všechny rámky s včelím dílem náležitě zpracujeme (plodové vyvaříme; med vytočíme nebo rozmělníme a necháme vykapat).
- Možným rizikem osazování nového úlu pomocí smetenců může být opětovné vyrojení včel i s matkou (angl. absconding). Zatím jsem tento jev pozoroval v jednom případě kompletního přemetení úlu v polovině července.
Osazení úlu paketem
Paket je smetenec včel v bedýnce s přidanou oplozenou mladou matkou (většinou v klícce), kde mají dostatek zásob pouze pro transport. Od oddělku se liší tím, že v paketu není přítomno žádné včelí dílo. Pro osazení úlu paketem je možné postupovat, jako bychom v bedýnce měli roj. Jen s tou výjimkou, že nejdříve klícku s matkou zavěsíme za horní loučku doprostřed horního nástavku a pak včely přesypeme na náběh před česno nebo přímo do nástavku.
Převádění včelstva vybubnováním
E.A. Warré ve své knize popisuje vybubnování na str. 114 pro převádění včelstev z košnic. V dnešní době tato metoda může nacházet nová uplatnění při záchraně včelstev ze špatně přístupných míst ve stěnách budov, komínů a šachet, aj., kam se ulétlé roje ve své snaze o nalezení vhodné dutiny mohou uchýlit. Pro renesanci chovu včel v košnicích je tato metoda nepostradatelná. Fotogalerii k vybubnování včel z košnice je možné nalézt zde.
Převádění včelstva mezi nástavky rozdílné míry
Vývoj a růst mladého včelstva od stropu dutiny směrem dolů je inspirací pro způsob převedení včelstva bez nutnosti zásahu do již existujícího díla. Tím, že včelstvo staví plásty vždy směrem dolů, můžeme jednoduše podsunout nástavek pod existující úl a počkat, až jej včely vystaví. Dílo v horním nástavku pak většinou včely v dalším roce naplní medem a celý nástavek/koš můžeme sklidit. Podsouvání nástavků dospodu je základní způsob rozšiřování včelstva v systému Warré.
Háček je většinou v tom, že Warré nástavek s vnějšími rozměry ca 35 x 35 cm v půdorysu je mnohem menší než často používaný Adamcův nebo Langstrothův. U zadem přístupných úlů tato možnost není možná vůbec. Proto se pro přechod z rámkového úlu na Warré používá tzv. přechodová deska, která má rozměry původního úlu a uvnitř je vyřezaný otvor 30 x 30 cm odpovídající půdorysu Warré.
Variantou je i přechodový nástavek původní míry jehož spodní část je adaptovaná na míru Warré, viz. např. toto video. Dalším aspektem metody je delší doba než včely spodní Warré nástavek vystaví a horní naplní medem. Proces tak může trvat i celý rok nebo déle než bude možné horní nástavek sklidit. Vhodné načasování podsazení je časně z jara, kdy jsou včely v plném stavebním pudu a včelstvo početně roste.
Warré rámečky uvnitř jiné míry
V případě, kdy existující rámková míra je větší než míra Warré (21 x 30 cm), můžeme pod původní horní loučky připevnit horní loučky Warré a nechat vystavět nové dílo přímo ve starém nástavku, viz např. web Shawna Caza. Warré loučky pak jen přesuneme do nástavku a nadbytečné dílo odřežeme.
Seříznutím rámečku jiné míry na míru Warré
Tento způsob uvádím jako poslední možný, jelikož se jedná o razantní zásah do včelího organismu. V zásadě je možné každou delší horní loučku než je míra Warré (> 315 mm) zakrátit tak, aby se vešla do Warrého nástavku. Součástí operace ("chop and crop") je i odstranění bočních louček a rozřezání díla, včetně okrajových částí plodového hnízda. Zásah je to nevratný, manuálně náročný a navíc musí proběhnout při otevřeném úle a se včelami okolo, které jakékoliv řezání do plástů nemají úplně v oblibě. Nicméně jako metoda poslední záchrany je použitelná.
Další méně známé metody převádění včelstev do Warré jsou k nalezení na webu Davida Heafa v sekci "Populating a Warré hive"
Autor: Jaroslav Bajko, leden 2020
© Přirozené včelaření